ارزشمندی سهم ((سرچشمه)) به پشتوانه سرمایه انسانی، دارایی ها و دانش کار است

گفتگو با مهندس میلاد شمس، مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در سال 1366 با هدف گسترش خصوصی سازی و توسعه فعالیتهای اقتصادی در حوزه صنعت مس به صورت سهامی خاص با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال آغاز به کار نمود. فعالیتهای اولیه شرکت به تامین نیازهای اساسی صنعت مس در بخش های خدماتی و پشتیبانی و تولید معطوف بود.

در آغاز دهه هشتاد، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با رویکرد جدید توسعه‌ای و برنامه‌ریزی راهبردی، فعالیتهای خود را در چارچوب قواعد مدیریت استراتژیک باز تعریف و نقش خود را معطوف به مسئولیت های سیاست گذاری کلان، نظارتی و راهبردی با محوریت توسعه منطقه ای نمود.

با توجه به اهمیت و نقش هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در صنایع مس و حضور این شرکت در تالار بورس کشور، با مهندس میلاد شمس، مدیرعامل این هلدینگ گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

 • شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه، نسبت به سالهای اول فعالیت چه تغییرات ساختاری داشته است؟

در دهه سوم فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، ساختار شرکت‌های وابسته با توجه به اهداف برنامه راهبردی، بازنگری و مجموعه شرکتها، متناسب با اهداف برنامه و ماموریت‌های تخصصی تجدید سازمان شده است.  عمده فعالیت شرکت‌های این هلدینگ، در زمینه های بازرگانی، صنعتی، معدنی، خدمات مهندسی، طراحی، مشاوره، سدسازی، راه و ساختمان، مواد شیمیایی و معدنی و خدمات تخصصی بهداشت و درمان، خدمات جامع رایانه و فناوری اطلاعات، حمل و نقل،  تاسیسات، کشاورزی و فضای سبز، فرهنگ و پژوهش و امور مربوط به بازار بورس، سرمایه و اعتبار بوده است. این هلدینگ در بیش از سه دهه فعالیت خود در منطقه، طراحی، اجرا، نظارت و بهره برداری از پروژه های متعددی را عهده دار بوده است که هر کدام نشان توانمندی، قدرت عملیاتی و اجرایی، دانش، تخصص و تجربه ی هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه می باشند.

 • در سالهای اخیر این هلدینگ چه تغییراتی را در اهداف خود ایجاد کرده و بیشتر در چه زمینه هایی فعالیت داشته؟

با توجه به فرصت های سرمایه گذاری و جذابیت های بازار بورس، هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، بخشی از توان و ظرفیت مالی و دانشی خود را به سوی بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سوق داد.  حضور این شرکت در تالار بورس کشور، فرصت بزرگی برای سهامداران این هلدینگ ایجاد کرد، تا عملا و به صورت مستقیم در داد و ستدها و معاملات بورسی شرکت کنند و به شکلی ملموس تر از گذشته، از ارزش سهام خود برخوردار گردند.

 • با توجه به شرایط اقتصادی کشور و محدودیت های دوران کرونا، عملکرد هلدینگ در سال گذشته چگونه بود؟

سود خالص شرکت طی سال گذشته مبلغ 3،991 میلیارد ریال بوده است که عمدتا این افزایش نسبت به سال 1398 به دلایلی چون افزایش درآمد ارائه خدمات بابت قرارداد فی‌ما‌بین  شرکت ملی صنایع مس ایران از ناحیه پروژه فلوتاسیون مس سرباره واقع در سرچشمه و همچنین سود فروش سرمایه گذاری کوتاه مدت در راستای تنوع بخشی به پرتفوی بورسی شرکت  بوده است.

 •  وضعیت  عملیاتی شرکت در این ماه های استقرار دولت جدید چگونه بوده است؟

در 6 ماه نخست سال 1400 هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده شرکت های گروه، طی دوره شش ماهه اول سال 1400 مبلغ 2،239،323 میلیون ریال سود خالص داشته است که پیش بینی می‌گردد تا پایان سال حداقل سود محقق شده سال 1399علی رغم کاهش شدید سود فروش سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط بورس محقق شود.

 • برنامه های هلدینگ برای سال جاری چیست؟

 در سال جاری برنامه ریزی برای مشارکت و راه اندازی کارخانه لاستیک در استان کرمان و ساخت کارخانه فلوتاسیون سرباره خاتون آباد و همچنین اخذ پروژه های جدید EPC هم راستا با توانمندیهای ایجاد شده در شرکت در دستورکار قرار دارد.

 • در خصوص افزایش سرمایه آیا اقدامی شده است؟

گزارش بازرس قانونی در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ5،100 میلیارد ریال به مبلغ 7،650 میلیارد ریال (معادل 50 درصد سرمایه کنونی از محل سود انباشته) در تاریخ 28 مهر 1400 صادر گردید و همزمان جهت اخذ مجوز به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد. در تاریخ دوم آذر 1400مجوز سازمان بورس اخذ گردید و پس از مراحل قانونی، مجمع فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه برگزار خواهد شد.

 • در خصوص اهداف آتی هلدینگ توضیح بفرمایید.

ايجاد مسیر سودآوری پايدار در شركت ها از مهمترین اهداف هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه می باشد. بدیهی است بنده و هیئت مدیره هلدینگ و سایر مدیران در سطوح مختلف، تمام تلاشمان بر حفظ و افزایش ارزش سرمایه سهامداران می باشد. با وجود اینکه شرایط تحریم ها و وضعیت اقتصادی که متعاقب آن ایجاد شده، کار را دشوارتر و حساس تر از قبل کرده است. با این وجود با تلاش بیشتر و مدیریت بحران، برنامه ریزی کرده ایم تا به سلامت از این دوران عبور کنیم. از جمله طراحی سطوح بلوغ فرآيندهای سازمان، متناسب با استراتژی های كلان، ايجاد زير ساخت های جذب پروژه های مشاوره، ايجاد حوزه های تخصصی در خصوص فرآوري مواد معدنی و مواد شيميايی مكمل تغليظ با جذب نيروهای متخصص، برنامه ريزی ايجاد كارگاه های ساخت اسكلت و تجهيزات مورد نياز پروژه های EPC، برنامه ريزی تامين ماشين الات مورد نياز پروژه های EPC، جذب پروژه های EPC از طريق ايجاد توانمندی های كليدی، همسو سازی شركت اصلي و شركت های تابعه با اهداف كليدی شركت ملی صنایع مس ایران بعنوان بازوی اجرايی، ايجاد تنوع ارائه خدمات توسط شركت اصلي و شركت های تابعه با توجه به اهداف عملياتی شركت ملی صنایع مس ایران، ايجاد توانمندی فنی و توليدی بهره برداری از كارخانجات جديد التاسيس شركت ملی صنایع مس ایران، ایجاد توانمندی مشارکت در به تولید رساندن معادن کوچک و متوسط از مهمترین اهداف و برنامه های شرکت می باشد.

 •  مهمترین مشکلات صنعت و بازار در حوزه فعالیت های هلدینگ چیست؟

مهمترین مشکلات این حوزه در سال 1400با توجه به اینکه یکی از فعالیت های اصلی شرکت اساسا در بازار سرمایه صورت می گیرد، روند نزولی ارزش سهم ها و عدم ثبات نسبی در بازار سرمایه از نیمه دوم سال  1399تاکنون بوده است که مستقیما در سود خالص شرکت کم تاثیر نبوده است. از دیگر مشکلات هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه همچون بسیاری از شرکت های داخلی با توجه به ماهیت پیمانکاری بودن اکثر شرکت های فرعی افزایش نرخ تورم و به تبع آن افزایش قیمت قطعات یدکی و مصرفی و ماشین آلات مورد نیاز می باشدکه امیدواریم با ایجاد ثبات در بازار سرمایه و کنترل تورم مشکلات تمامی شرکت های فعال در کشور کاهش یابد.

نوسانات در متغیر های کلیدی اقتصاد کلان و خرد برای بنگاه های اقتصادی مشکل ساز است. می توان از نگرانی های فعالان بازار به متغیرهای وابسته فوق الذکر اشاره نمود که ابهام در هر کدام از این حوزه ها موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و تصمیم گیری برای سرمایه گذاری را بسیار مشکل و حجم سرمایه گذاری را محدود خواهد کرد. شرایط حال حاضر بازار سرمایه نیز همین موضوع را تائید می کند. شفافیت در هر کدام از موضوعات مذکور باعث خواهد شد عدم اطمینان کاهش یافته  و فضای سرمایه گذاری روشنتر شده و رغبت به بازار بیشتر شود.

 • در خصوص ارزش سهام سرچشمه اگر توضیحی دارید بفرمایید.

با توجه به افتی که بازار سرمایه داشته متاسفانه سهام ما نیز تحت تاثیر شرایط بازار قرار گرفته و افت داشته است. با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در حوزه عملیاتی، شرکت هیچ مشکلی نخواهد داشت. افت قیمت سهام با توجه به خالص ارزش دارایی های شرکت بیشتر تحت تاثیر بازار بوده است. ما معتقدیم سهام مس سرچشمه ارزشمند است و برنامه ما از یکسال گذشته این است که شرکت و قابلیت های آن را به بازار معرفی کنیم تا فعالان بازار با دیدی بازتر نسبت به تجزیه و تحلیل شرکت ما بپردازند و بتوانیم با شناساندن توانمندیهای شرکت و معرفی خود، جایگاه خود را در بازار بهبود دهیم. قطعا اگر شناخت بازار از شرکت ما بیشتر شود وضعیت و جایگاه ما در بازار خیلی بهتر خواهد بود.

 • وضعیت آینده سهام مس سرچشمه را چطور ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه جهت شناساندن قابلیت های مس سرچشمه برای فعالان بازار سرمایه برنامه ریزی دقیقی انجام داده ایم، بهبود شرایط سهام مس سرچشمه در بازار سرمایه قطعا رخ خواهد داد. در خصوص سرمایه گذاری جدید نیز برنامه ابتدایی ما این است که سهام موجود در پرتفوی شرکت را بهینه نموده و بهینه سازی پرتفوی با هدف حداکثر کردن سود، اولویت اصلی ما است. همچنین تلاش می کنیم تا شرکت های تابعه را نیز وارد بازار سرمایه نمائیم تا ارزش دارایی های شرکت مس سرچشمه برای فعالین بازار تحلیل پذیرتر و شفاف تر باشد.

 • آیا خرید سهام سرچشمه را به علاقه مندان بازار سرمایه با اطمینان پیشنهاد می کنید؟

با اطمینان می گویم اگر سهام سرچشمه را نداشته باشند فرصت بزرگی را از دست می دهند. هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، از دارایی و توان بالایی برخوردار است. کافی است علاقه مندان به بازار سرمایه، نگاهی داشته باشند به روند رو به رشد سرمایه این شرکت و پروژه های بزرگی که در صنعت مس اجرا کرده است.

سرمایه انسانی متخصص و با تجربه، توان بالای ماشین آلات، دانش و توان اجرای پروژه های بزرگ EPC همچنین سرمایه ثبتی که پشتوانه ارزشمندی برای هلدینگ محسوب می شود، این مجموعه را به یکی از هلدینگ های قدرتمند کشور تبدیل کرده است. ارزش واقعی سهام سرمایه گذاری مس سرچشمه بیش از رقم های ثبت شده بر تابلو است. با برنامه ریزی های انجام شده و مدیریت سرمایه و به کار گیری توان حداکثری شرکت در راستای جذب پروژه های جدید، چابک سازی شرکتهای تابعه، افزایش بهره وری سرمایه و مدیریت هزینه امیدواریم به زودی شاهد رسیدن ارزش سهام هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه به جایگاه واقعی خود باشیم.  

در پایان از این فرصت استفاده نموده و نوید اخذ یک مگا پروژه EPC  را برای سهامداران محترم می دهم که بعد از نهایی شدن مراحل کار ، حتماً از طریق روابط عمومی اطلاع رسانی می کنیم.  
 بواسطه دو پروژه بزرگی که شروع کارشان از پایان سال 1400 می باشد شاهد سود پایدار در سال های آتی ((سرچشمه)) خواهیم بود.

بورس 24
www.bourse24.ir/news/232687

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *