کارخانه تولید اسیدفسفریک با ظرفیت تولید سالانه 360 هزار تن اسیدفسفریک به همراه واحدهای جانبی با سرمایه بالغ بر 360 میلیون یورو در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس بندرعباس توسط کنسرسیوم متشکل از شرکت مهندسی و ساخت فرآوری صنایع غیر آهنی نیپک و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  احداث می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه، محمد عابدی نژاد مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه از ابلاغ قرارداد احداث کارخانه تولید اسیدفسفریک بندرعباس به کنسرسیومی متشکل از شرکت مهندسی و ساخت فرآوری صنایع غیر آهنی نیپک و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا خبر داد.

عابدی نژاد با استناد به قرارداد واگذاری احداث این کارخانه به کنسرسیوم مذکور گفت:  کارخانه تولید اسیدفسفریک با ظرفیت تولید سالانه 360 هزار تن اسیدفسفریک به همراه واحدهای جانبی دیگر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس بندرعباس احداث می شود.

مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه مدت زمان تعیین شده برای اجرای این پروژه را 30 ماه و مدت زمان راه اندازی آن را 12 ماه اعلام کرد و افزود: سرمایه گذاری به صورت ارزی 230 میلیون یورو و به صورت ریالی بیش از 72 هزار و 242 میلیارد ریال پیش بینی شده است و درصد مشارکت شرکت نیپک که یکی از شرکت های تابعه هلدینگ سرمایه گذاری مس می‌باشد در بخش مهندسی پایه و خرید خارجی صد درصد و در بخش خرید داخلی 50 درصد می باشد.

وی در بخش دیگر توضیحات خود درباره پروژه از احداث واحدهای جانبی در کنار کارخانه تولید اسید فسفریک خبر داد و اذعان داشت: احداث کارخانه خالص‌سازی اسیدفسفریک به میزان 150 هزار تن در سال، احداث واحد تولید گچ درمانی، واحد ید و واحدهای جانبی برای تولید مواد اولیه کود شیمیایی از دیگر واحدهایی هستند که در کنار این کارخانه ساخته می‌شوند.

عابدی نژاد در بخش پایانی صحبت های خود به بازار مصرف محصول تولید شده در این کارخانه پرداخت و تصریح کرد: اسید فسفریک بازار مصرف گسترده ای در صنایع مختلف دارد؛ به عنوان نمونه ماده اولیه و پایه برای تولید کودهای شیمیایی در صنایع کشاورزی و همچنین ماده اولیه تولید اسید فسفریک خوراکی در صنایع غذایی و دارویی است؛ با احداث این کارخانه و واحدهای تولیدی مکمل، ضمن دستیابی کشور به کالای استراتژیک و بی نیاز شدن از واردات این محصول  به کشور، تبدیل به یکی از کشورهای تولید و صادرکننده این محصول استراتژیک می شویم. و علاوه بر کسب منافع مالی، به لحاظ زیست محیطی این طرح تاثیرات چشمگیری در کاهش آلودگی و گازهای آلاینده محیط زیست در جریان تولید مس کاتد خواهد شد.

گفتنی است شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با 17 شرکت تابعه و وابسته یکی از هلدینگ های بزرگ و مهم در حوزه معدن بویژه صنعت مس می باشد و نیپک به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ بزرگ با بیش از دو دهه تجربه موفق، در حوزه فنی مهندسی و ساخت تجهیزات بخش های صنایع معدنی، شیمیایی، پتروشیمی، نفت و گاز مشغول به فعالیت می باشد.

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *