مصاحبه ی مهندس میلاد شمس مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه با بورس24

  1. با توجه به آغاز عملیات خاکبرداری و تسطیح در پروژه فلوتاسیون خاتون آباد ، لطفا در خصوص ابلاغ این قرارداد و برنامه زمانبندی طراحی و اجرا توضیح بفرمائید ؟

قرارداد مذکور از مرداد ماه سال 1400 به شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ابلاغ گردیده و برنامه زمان بندی دو ساله از شهریور ماه 1400 در نظر گرفته شده است و طراحی پایه و تفضیلی پروژه مذکور توسط شرکتهای ایرانی انجام خواهد پذیرفت .

  • لطفا در خصوص پروژه فلوتاسیون خاتون آباد و ضرورت اجرای آن توضیح بفرمائید .

ضرورت اجرای پروژه فلوتاسیون همانطور که در مصاحبه های قبلی گفته شد از تصمیمات هوشمندانه کارفرمای محترم ( شرکت ملی صنایع مس ایران ) می باشد فرآیند فلوتاسیون سرباره یک فرآیند تکمیلی ذوب می باشد که با توجه به آنکه سرباره محصول فرعی فرآیند مذکور است استخراج مس محتوی از سرباره مذکور ؛ یک اقدام اجتناب ناپذیر می باشد که با فلوته نمودن سرباره ؛ مس محتوی بصورت کنسانتره مس به چرخه تولید بازخواهد گشت. در نهایت بازدهی اقتصادی فرآیند ذوب را در سبد فرآیندهای تولیدی بالا خواهد برد. با توجه به این مهم از طرفی اجرا نمودن پروژه فلوتاسیون سرباره خاتون آباد توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ، با توجه به تجربه اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه ، بسیار مفید فایده است و در نهادینه نمودن نحوه اجرای پروژه های EPC در این مقیاس و رسوب دانش بومی طراحی و اجرای پروژه های فلوتاسیون در شرکت و توانمندسازی ساختار شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه موثر می باشد.

  • این پروژه برای چه میزان تولید کنسانتره طراحی شده است ؟

این پروژه با ظرفیت ورودی روزانه 1980 تن سرباره و خروجی سالیانه 36000 تن کنسانتره مس برنامه ریزی گردیده است

  • در طراحی و اجرای این پروژه با توجه به تجربه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در پروژه فلوتاسیون مجتمع مس سرچشمه ، چه میزان از دانش و تخصص داخلی استفاده شده است ؟

طراحی پایه پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه توسط صاحب تکنولوژی خارجی انجام پذیرفته بود اما در پروژه خاتون آباد همانگونه که عرض شد هر دو طراحی توسط شرکت های داخلی با توجه به استقاده از دانش بومی سازی شده انجام شده است .

  • در خصوص تامین تجهیزات و نحوه حل مشکلات تحریم توضیح بفرمائید.

در پروژه مذکور جهت تامین تجهیزات اصلی در حال بررسی تامین کنندگان داخلی و خارجی هستیم که انشالله در آینده نزدیک پس از اتمام بررسی و ارزیابی نتایج وضعیت تامین کننده تجهیزات اصلی شفاف خواهد شد.

  • در شرایط فعلی ورود شرکت سرمایه گذاری به پروژه های بزرگ و زمان بری که نیازمند اعتبارات ارزی هم هستند آیا توجیه اقتصادی دارد ؟

 بله با توجه به آنکه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه زیر ساخت های پروژه EPC را فراهم آورده و از طرفی تجربه اجرای EPC را مجددا در خود احیاء نموده است انجام پروژه های بزرگ نیز با توجه به توانمندیهای ایجاد شده برای شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه توجیه اقتصادی خواهد داشت و از سه منظر می توان به این مهم پرداخت. منظر قابلیت ایجاد شده در شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه و منظر دیگر بعنوان بازوی اجرای شرکت ملی صنایع مس ایران در اجرای پروژه های EPC  در حوزه توسعه و تولید و منظر آخر آنست که قاعدتا در مسیر توانمند سازی هستیم و ارتقاء سطح کیفی فرآیندهای سازمان باعث ارتقاء بهره وری سرمایه و انسانی سازمان خواهد گردید و از منظر توسعه کسب و کار می تواند در افزایش بازدهی شرکتهای تابعه بصورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیرگذار باشد.

  • برنامه شرکت برای فعالیت در حوزه پروژه های صنعتی چیست و آیا پروژه های دیگری در دست اقدام دارید ؟

همانگونه که در پاسخ سوالات قبلی اشاره گردید ؛ بله ، با توجه به زیرساخت ها و توانمندیهای ایجاد شده در شرکت سرمایه گذاری سرچشمه این مهم در راستای توانمند سازی شرکت و افزایش بازدهی زیر ساخت های شرکت در راهبردهای کلان شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه طرح ریزی گردیده است و به همین منظور گام های اجرائی در این خصوص برنامه ریزی و عملیاتی گردیده است و در خصوص پروژه جدید با شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان مراحل رایزنی هستیم.

  • با توجه به ظرفیت و توان پیمانکاری EPC در شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ، آیا برنامه ای برای پذیرش پروژه های صنعتی بزرگ در حوزه های خارج از صنایع مس وجود دارد ؟

به سوال مهمی اشاره کردید که شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با توجه به ساختار و پتانسیل های داخل بخصوص در زمینه ساخت و راه اندازی کارخانه های فلوتاسیون ( پر عیار کنی) از این مهم استقبال خواهد نمود و در برنامه های آتی دستیابی به این اهداف در حوزه های مغز افزار؛ نرم افزار و سخت افزار و زیر ساخت های اجرایی یک شرکت EPC  کارطرح ریزی نموده است . فلذا با توجه به برنامه های عملیاتی مدون در مسیر رشد و تعالی یک شرکت EPC کار چابک و هدفمند؛ شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه گام خواهد برداشت.

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با امید به آنکه در مسیر توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران بعنوان بازوی اجرایی کلیدی نقش ایفاء خواهد نمود اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه نموده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *