ساخت کارخانه فلوتاسیون در 36 ماه رکوردی جهانی است
پروژه فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، یکی از پروژه های بزرگ سالهای اخیر، در طرح های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران است که توسط هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه طراحی و ساخته شده است. با توجه به اینکه این پروژه به زودی افتتاح می شود، در ادامه گفتگو با میلاد شمس، مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه را می خوانید.
راهبرد هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در انجام پروژه های EPC چیست ؟
 ارائه خدمات تخصصی در توسعه زنجیره ارزش صنعت مس  با استفاده ازتوان ایجاد شده در هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه و شرکت های زیر مجموعه ،راهبرد این مجموعه است.
کلیاتی در خصوص پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه می فرمایید ؟
در صنعت مس استحصال کنسانتره از سرباره، به روش فلوتاسیون، برای اولین بار توسط پروژه مذکور انجام پذیرفته است، لذا هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در سال 1397 مبتنی بر پروژه تعریف شده از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، مسئولیت انجام EPC پروژه مذکور را عهده دار شد.
در خصوص ابعاد مختلف نحوه اجرای پروژه مذکور توضیح بفرمایید ؟
ما معتقدیم در خصوص اجرای پروژه های  EPC اصولا مهندسی، مهمترین رکن است. با توجه به اینکه در صنعت مس اولین بار بود که از سرباره اقدام به استحصال کنسانتره می شد، مهندسی پایه توسط شرکت صاحب دانش فرآوری چینی انجام پذیرفت. همچنین با اتخاذ و اجرای سیاست بومی سازی و رسوب دانش مذکور، مهندسی تفصیلی توسط یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ، (شرکت نیپک) انجام پذیرفته است. جهت تامین تجهیزات کلیدی پروژه فلوتاسیون، از شرکتی چینی استفاده شده است و بخشی از تجهیزات توسط سازندگان داخل کشور تامین شد. کلیه بالک متریال از شرکت های داخلی تامین و در بخش اجرا از پیمانکاران داخلی و نیروهای بومی استفاده شد. در مجموع بر مبنای ارزش پروژه، در طراحی و اجرای فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، 50 درصد از ظرفیت بین المللی و 50 درصد از ظرفیت های داخلی استفاده شده است.
یکی از کلیدی ترین دغدغه ها در کشور، مساله اشتغال است. لطفا بفرمایید در حین اجرای این پروژه چه میزان اشتغال ایجاد شده است؟
هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در این خصوص سه سیاست کلیدی را همزمان جاری کرده است :

  1. استفاده از نیروهای متخصص بومی بصورت مستقیماستفاده از نیرو های متخصص بومی بصورت مستقیم
  2. استفاده از پیمانکاران اجرایی محلی و بومی
  3. استفاده از ظرفیت های استان کرمان تا سرحد امکان
    بر اساس همین سیاست، با توجه به نیاز پروژه در مقاطع مختلف زمانی پروژه (هیستوگرام نیروی انسانی پروژه ) بصورت میانگین 140 نفر ماهیانه از نیروهای بومی بصورت مستقیم و میانگین 160 تا 200 نفر ماهیانه توسط پیمانکاران جز به صورت غیر مستقیم، در اجرای پروژه به کار گرفته شده است.

مدت زمان اجرای پروژه فلوتاسیون چند ماه بود؟
مذاکرات از نیمه دوم سال 1397 آغاز شد اما شروع پروژه مذکور از تیر ماه سال 1398 می باشد. به لطف خداوند و حمایت کارفرمای محترم، پروژه مذکور طی 38 ماه به بهره برداری آزمایشی رسیده است و در این تاریخ که این مصاحبه انجام می شود  حدود 2 ماه از بهره برداری ازمایشی سپری شده است.
توجه داشته باشید که استاندارد بین المللی اجرای پروژه های فلوتاسیون با این ظرفیت، 36 ماه است. بنابراین اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان را با وجود شیوع ویروس کرونا باید به نوعی ثبت رکورد برای هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در اجرای پروژه های تغلیظ به حساب آورد.
در خصوص ظرفیت و کیفیت محصول خروجی کارخانه فلوتاسیون سرباره توضیح بفرمایید.
ظرفیت طراحی فید روزانه سرباره 4000 تن می باشد که سالیانه 1320000 تن ظرفیت ورودی دارد و ظرفیت کنسانتره خروجی 70000 تن کنسانتره می باشد.
سه عامل کلیدی در کارخانجات تغلیظ دارای اهمیت است:  
عیار ماده ورودی
عیار کنسانتره خروجی
و میزان ریکاوری
به لطف خداوند متعال و زحمات همکاران محترم در دوره بهره برداری آزمایشی عیار کنسانتره به 45 و ریکاوری 73 رسیده است. انشاالله تا پایان دوره بهره برداری آزمایشی به شرایط بهتری خواهیم رسید.
در پایان اگر نکته ای هست بفرمایید :
ضمن تشکر از کلیه ارکان محترم پروژه علی الخصوص کارفرمای محترم و همکاران عزیزم در هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، امید است با توجه به توانمندی های ایجاد شده طی انجام پروژه مذکور در هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، بتوانیم بازوی توانمند اجرایی کارفرمای محترم در انجام دیگر پروژه های  EPC  باشیم و نکته کلیدی و قابل توجه آن است که هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه بومی سازی اجرای پروژه های تغلیظ را سر لوحه کار خود قرارداده است.
هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه با جلب اعتماد کارفرمای محترم و با اتکا بر سرمایه انسانی متخصص، دلسوز و متعهد در حال اجرای دو پروژه تغلیظ دیگر می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *